پروژه کارآفرینی فرآوری، بسته بندی و توزیع تخم مرغ

پروژه کارآفرینی فرآوری، بسته بندی و توزیع تخم مرغ

در 65 صفحه ورد قابل ویرایشخلاصه طرح

موضوع طرح: فرآوری ، بسته بندی و توزیع مواد غذایی

نوع تولیدات:تخم مرغ

تعداد شاغلین:16مشخصات سرمایه گذاری طرح:(ارقام به میلیون ریال)

سرمایه گذاری کل طرح:3551

سرمایه گذاری ثابت:2443

سرمایه در گردش:950

درآمد سالیانه:7000

سود ویژه:1747

دوره بازگشت سرمایه:33ماه

نرخ بازدهی سرمایه:37%شرح فرآیند و اطلاعات فنی مورد نیاز :

پیشگفتار :

از تخم مرغ در تهیه خوراک های شور و شیرین به عنوان منبع پروتئین استفاده می کنند. در تهیه بسیاری از غذاها از تخم مرغ برای اتصال مواد تشکیل دهنده غذا استفاده می شود. گاهی از تخم مرغ کامل استفاده می کنند، گاهی زرده یا سفیده تخم مرغ را جدا به کار می برند.

کسانی که در مورد گیاه خواری مطالعه می کنند، مصرف تخم مرغ را تنها زمانی درست می دانند که مرغی که تخم می گذارد را نکشند. افرادی که حامی حیوانات هستند، تولید انبوه تخم مرغ را عملی بی رحمانه قلمداد می کنند.برتری تخم مرغ بر اساس رنگ پوسته آن

نژادهای مختلف مرغ، تخم مرغ هایی به رنگ های سفید، کرم، زرد تا قهوه ای و بندرت به رنگ سبز خالدار تولید می کنند.

البته لازم به ذکر است رنگ پوسته تخم مرغ هیچ تفاوتی در مواد مغذی آن ایجاد نمی کند. ولی در هر فرهنگی یک رنگ خاص از پوسته نسبت به رنگ های دیگر طرفداران بیشتری دارد.

در آمریکا، معمولاً رنگ پوسته سفید برتری دارد، به دلیل این تصور غلط که تخم مرغهای سفید از تخم مرغ های قهوه ای خالص ترند.

در انگلستان، این تصور دقیقا برعکس است. چون مردم تصور می کنند که تخم مرغ قهوه ای روشن، کامل تر و حاوی مواد مغذی بیشتری نسبت به تخم مرغ سفید می باشد و حال آنکه چنین تصوری کاملاْ اشتباه است.

1- پودرتخم مرغ چگونه در آب حل می شود:

پودر تخم مرغ کامل و زرده تخم مرغ:

بهترین راه برای حل کردن پودر تخم مرغ استفاده از همزن می باشد. هنگامی که آن را هم می زنید کم کم به آن آب اضافه کنید. برای به دست آوردن محلول یکنواخت توصیه می شود مقدار آب و پودر با یکدیگر یکسان باشد. اما اگر آن یکنواخت نبود می توانید کمی آب به آن اضافه کنید و برای اطمینان از حل شدن آن 5-10 دقیقه آن را در آب حل شده با قی گذارید، سپس برای استفاده آماده می شود.پودرسفیده تخم مرغ

بهترین را برای آمیختن پودر سفیده تخم مرغ با آب استفاده از همزن می باشد. هنگامی که آن را هم می زنید کم کم به آن آب اضافه کنید. هنگام همزدن مخلوط آب و پودر سفیده با همزن(Hobart) و یا هر نوع دیگر برای به دست آوردن محلول یکنواخت توصیه می شود مقدار آب و پودر با یگدیگر یکسان باشد تا مخلوط کاملا" یکدست شود. اگر نیاز بود 5-10دقیقه آن را در آب حل شده باقی گذارید، سپس برای استفاده آماده می شود. اگر می خواهید مخلوط را با مواد دیگر از جمله شکر مخلوط کنید ابتدا آن شکر را با پودرسفیده مخلوط و سپس با آب حل کنید تا ماده یکنواخت تری بدست آورید و مخلوط راحت تر حل شود.2- چگونه می توان پودر تخم مرغ کامل را با پودر سفیده مقایسه کرد؟

قبل از فرآوری تخم مرغ سفیده و زرده آن بعد از شکستن از یکدیگر در دو تانک مختلف ریخته و جمع آوری می شود. زرده در مدت زمان کوتاه تری فرآوری می شود بعد از جمع آوری در تانک از آن به قسمت پاستوریزاسیون مکش شده و سپس به قسمت اتاق خشک کننده و یا همان پودر کننده می رود.

پودر سفیده با زرده کاملا فرق می کند به دلیل آنکه سفیده را نمی توان سریعا" پس از شکسته شدن پاستوریزه و به پودر تبدیل کرد زیرا پروتئین سفیده در دمای بالای 56 درجه منعقد میشود. همچنین سفیده حاوی مقداری شکر است که باعث تیرگی رنگ آن میشود. بنابراین شکر از سفیده کاملا" خارج می شود و سپس به پودر تبدیل شود. سفیده تخم مرغ برای تولید پودر مراحل زیر را طی می کنند: ابتدا به تانکهای نگهدارنده می روند نا به روش UF غلظت آنها بالا برود. در این سیستم 50% آب سفیده جدا می شود. سپس به قسمت تخمیر می روند تا شکر آنها نیز خارج گردد و سپس به قسمت تولید پودرمی روند و در نهایت در آخرین مرحله در اتاق داغ پاستوریزه می شوند. پاستوریزاسیون در آخر صورت می گیرد و با حرارت دیدن در اتاقکی که اتاق داغ گفته می شود، سفیده به پودر تبدیل می شود.3- پودر تخم مرغ را چگونه بسته بندی و نگهداری کرده و چه مدت قابل نگهداری می باشد؟

پودر در کیسه های پلاستیکی و در کارتنهای مخصوص 25 کیلویی بسته بندی می شود و تا دو سال در دمای 20 درجه سانتیگراد قابلیت نگهداری دارد.

فرآوری سفیده تخم مرغ

نوع پروتئین موجود در سفیده چیست؟

پروتئین مهمترین ماده تشکیل دهنده در سفیده است. اصلی ترین آنها در جدول زیر نمایش داده شده است. وزن مولکولی آن بین 14600-000/900 دالتون می باشد.

چرا قبل از پودر شدن سفیده، نمی توان آن را پاستوریزه نمود؟

پاستوریزه شدن سفیده تخم مرغ نباید با دمای بیش از 56 درجه سانتیگراد باشد در غیر اینصورت پروتئین آن منعقد می شود. مقاومت در درجه حرارت بالا در پروتئینهای سفیده متفاوت از یکدیگر می باشد.برای مثال دردمای 60-65 درجه سانتیگراد و PH9 پروتئین آلبومین ناپایدارتراست تا در PH 7 . بنابراین قبل از پاستورازاسیون با افزودن اسید سیتریک PH تخم مرغ را تا PH 7 نگه می دارند. با این کار بالا بردن درجه حرارت هنگام پاستورازاسیون بدون اینکه لطمه ای به پروتئین سفیده وارد شده (لخته/ دلمه شود) انجام خواهد شد. این عمل در اتاقی به نام اتاق (حرارت/داغ) پس از خشک شدن سفیده انجام می گیرد.چرا سفیده تخم مرغ قبل از پودر باید تخمیر گردد؟

گلوکز موجود در سفیده از پایداری محصول می کاهد. برای کم کردن گلوکز دو راه امکان پذیر است: اکسیداسیون باعث از بین بردن گلوکز و آنریمهای موجود درآن می شود، برای کاهش گلوکزموجود در سفیده می توان ازمخمرها و تخمیر آنزیمهای موجود و تبدیل گلوکز به گلاکونیک اسید استفاده کرد.

با روش اسمز معکوس(UF ) نیز می توان گلوکز سفیده را کاهش داد.بخش تخمیر سفیده ازچه قسمتهایی تشکیل یافته است:

سیستم شامل:

· تانک ذخیره
· مبدل حرارت و سانتریفیوژ
· تانک تخمیر سفیده
· سیستم اسمز معکوس(UF )تانک سیلو:

سفیده خام با PH 9/8 و 9 دردمای زیر4 درجه سانتیگراد میتوان نگهداری نمود.

مبدل حرارت/ سانتریفیوژ:

درجه تا 37 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. عمل تخمیر و سانتریفیوژ ذرات موجود در سفیده(مانند پوسته تخم مرغ) را جدا می کنند.تانک تخمیر سفیده تخم مرغ

در تانک تخمیر درجه حرارت تا 37 درجه توسط مبدل حرارتی افزایش می یابد و PH سفیده توسط اسید سیتریک تا 5/7 تنظیم می گردد(این PH شرایط مناسبی جهت رشد باکتری است و اسید لاکتیک را میتوان جهت تخمیر سفیده به آنها اضافه نمود).- دمای اتاق نگهداری تخم مرغ چند درجه باید باشد؟

جهت تولید متداول همیشه باید مقداری تخم مرغ در انبار نگهداری شود. اگر تخم مرغها تا یک هفته نگهداری شد دمای اتاق باید 13 درجه سانتیگراد باشد. اگر بیش از یک هفته نگهداری شده اند دمای اتاق باید 7 درجه سانتیگراد باشد. بقیه اتاقها باید دمای متعادل داشته باشند زیرا پس از شکسته شدن به اندازه کافی سرد شده و مستقیما" در قسمت خشک کننده پروسس می شوند.9- قطعات دستگاه چه وقت نیاز به تمییز شدن د ارند؟

قسمتهای حمل کننده، شوینده، شکننده و جمع کننده باید روزی یکبار تمییز گردند. این کار توسط سیستم سی آی پی انجام می پذیرد و همچنین به صورت دستی با دمیدن باد با فشار بسیار زیاد و اسپری کردن مواد ضدغفونی و شوینده بر روی قطعات صورت می گیرد. مخزنهای جمع کننده، پمپ ها، فیلتر ها و پمپ های غیر قابل تمییز کردن با دست با خیساندن در یک لگن حاوی مواد شوینده و برس کاملا" تمییز می شوند.

10- چرا هنگامی که مایع تخم مرغ(سفیده و زرده) در هنگام جداسازی مخلوط می شوند مقدار آب مصرفی جهت شستشو دستگاه بالا می رود؟

هنگامی که جداسازی صورت می گیرد مقداری از مایع تخم مرغ بر روی فنجانکها باقی می ماند که باید با آب شسته شود هر چقدر این مقدار افزایش یابد آب مصرفی جهت تمییز کردن آنها نیز بالا میرود.11- آیا شستن فنجانکها ضروری است؟

بله. زیرا در هنگام شکستن تخم مرغها مقداری از زرده بر روی آنها باقی می ماند که حاوی ذرات ریز چربی می باشد که باعث فاسد شدن زرده می شود. پس حتما" با فشار آب زیاد باید فنجانکها را شست.12- چگونه تخم مرغها با دستگاه اسکن میشوند؟

دستگاه اسکن توسط دستگاه انتقال امواج اشعه هایی وارد تخم مرغ میکند و یک سیستم ردیاب نوری آن امواج را بازتاب می نماید. دستگاه وجود زرده را در سفیده بازتاب می نماید به عبارتی آن فنجان به قسمتی که زرده و سفیده با یکدیگر مخلوط هستند انتقال می یابد و دستگاه از جداسازی آن دو مانع می شود. اسکنرها در هر ثانیه 10-45 تخم مرغ را که مشکل دارند جداسازی می نمایند. این دستگاه دو رنگ زرده بر طبق کالر فن در سفیده را تشخیص می دهد(1-10 و 8- 14بر اساس کالر فن رش).09 تخم مرغهای پخته شده را چگونه بسته بندی کنیم؟

تخم مرغهای پخته شده را میتوان در شیشه و یا بسته های وکیوم شده می توان نگهداری نمود. بهترین شرایط نگهداری تخم مرغ پخته در شیشه حاوی محلول آب نمک به مدت 4 هفته می باشد. بسته به کیفیت تولید اگر تخم مرغها در بسته های وکیوم شده نگهداری شوند مدت ماندگاری آنها 5-20 روز خواهند بود.010 حداکثر مدت زمان نگهداری تخم مرغ پخته چقدر است؟

تخم مرغهای پخته شده را میتوان در شیشه و یا بسته های وکیوم شده می توان نگهداری نمود. بهترین شرایط نگهداری تخم مرغ پخته در شیشه حاوی محلول آب نمک به مدت 4 هفته می باشد. بسته به کیفیت تولید اگر تخم مرغها در بسته های وکیوم شده نگهداری شوند مدت ماندگاری آنها 5-20 روز خواهند بود.011 محلول آب نمک حاوی چه موادی است؟

آب نمک حاوی آب، 3/1% اسید سیتریک و 3/1% نمک می باشد. مقدار اسید سیتریک در محلول مهم است اگر اسید سیتریک مقدار کمی در محلول باشد به همان اندازه طول مدت نگهداری کم و طعم تخم مرغ کمتر پایدار است. اما اگر مقدار اسید سیتریک بیشتر باشد مدت نگهداری آن بیشتر و طعم آن مطلوبتر باقی می ماند.012 چرا زرده تخم مرغ پخته شده حاله ای از رنگ سبز به دور خود دارد؟

این حاله سبز رنگ به دلیل ترکیب آهن و گوگرد موجود در تخم مرغ در هنگام پخته شدن است و دیگر آنکه تخم مرغ مدت طولانی جوشیده و پس از پختن بلافاصله سرد نشده است. اگر بسته به سایز و اندازه تخم مرغ مدت زمان پخت آن را تنظیم کنید این حاله سبز رنگ در دور زرده ایجاد نمی شود. بهترین راه از بین بردن آن پختن تخم مرغهایی با وزن 55-62 گرم است. اگر این حاله باز هم در پخت ایجاد شد می توان تخم مرغ را به مدت دو روز در محلول آب نمک حاوی آب، 5/1-2% نمک و 5/1-2% اسید سیتریک نگهداری کنید تا از بین برود.

تولیدات

نوع محصولات

کیفیت بسیار بالا و عملکرد آسان در صنعت

در صنایع غذایی و فرآوری تخم مرغ شرکت توانسته است بارها در این زیمنه فعالیت داشته و با عملکرد و کیفیت عالی این محصولات را ارائه دهد.

تولیدات ما بهترین و مجهزترین ماشن آلات پروسس تخم مرغ را عرضه نموده و محصولات آن از کیفیت و انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند.

ما تولیدات خود را قبل از ارائه به مشتری در هر نقطه از دنیا از هر لحاظ مورد آزمایش قرار می دهیم.

ما تولیدات خود را روزانه بهبود بخشیده و هدف ما ارائه نوع آوری و کیفیت بهتر در این زمینه می باشد. تلاش و تحقیقات بی وقفه ما در این زمینه برای بوجود آوردن تسهیلات بیشتر جهت متقاضیان این دستگاه ادامه خواهد داشت.

محصولات ما دارای استاندارد جهانی بوده و شرکت مهندسی از مهمترین شرکتها در این صنعت می باشد. این شرکت یک کارخانه فرآوری با ارائه طرح و نقشه، تهیه و فرستادن تجهیزات و راه اندازی آنها و در نهایت آموزش اپراتور را از ابتدا تا انتها به مشتریان خود ارائه می دهد.دستگاه تخم مرغ شکن

حمل، شستشو، شکستن ،......

دستگاه تخم مرغ شکن و جداکننده زرده و سفیده به طور دلخواه می تواند به سیستم اسکنر متصل شود تا زرده مخلوط در سفیده را مشخص نموده و سفیده کاملا تمییز و یکنواخت ارائه دهد و همچنین دستگاه بازیافت آلبومین برای جلوگیری از هدر رفتن سفیده و بالابردن سطح تولیدات می توان استفاده نمود.

دستگاه تخم مرغ شکن و جدا کننده در مدل خطی و دورانی قابل عرضه می باشد.جمع آوری و دخیره مایع تخم مرغ

مرحله به مرحله

تجهیزات طوری طراحی شده است که در تمام مراحل پروسس تخم مرغ امکان جمع آوری و انبار محصولات فراهم آید و قابل نصب در تمام کارخانه ها باشد. از زمانیکه که تخم مرغها شکسته می شوند و دوباره این کار تکرار می گردد یعنی از زمان آغاز تا پایان پروسس، مایع تخم مرغ نگهداری هستند.تمام تجهیزات فرآوری ازابتدا تا مرحله فروش محصولات ارائه می شود و شرکت آماده فروش است.

بسته به نوع درخواست مشتری شرکت تجهیرات خود را به شرح زیر ارائه می دهد:

v تانکها بزرگ جمع آوری مایع تخم مرغ برای مثال هنگامی که تخم مرغ شکسته می شود.

v پمپهای تخم مرغ- پمپهایی که مایع تخم مرغ ریخته شده را مکش و جمع آوری می کنند.

v فیلتر - پوسته های تخم مرغ و یا هر ذره خارجی که در اثر شکستن تخم مرغ وارد مایع شده را توسط این فیلتر ها می توان جمع آوری کرد.

پروژه کارافرینی فرآوری، بسته بندی و توزیع تخم مرغ

طرح توجیهی فرآوری، بسته بندی و توزیع تخم مرغ

کارآفرینی فرآوری، بسته بندی و توزیع تخم مرغ

دانلود پروژه فرآوری، بسته بندی و توزیع تخم مرغ

دانلود کارآفرینی فرآوری، بسته بندی و توزیع تخم مرغ

طرح توجیه فنی فرآوری، بسته بندی و توزیع تخم مرغ

توجیه اقتصادی فرآوری، بسته بندی و توزیع تخم مرغ

مقاله

پاورپوینت

فایل فلش

کارآموزی

گزارش تخصصی

کارورزی

اقدام پژوهی

درس پژوهی

جزوه

خلاصه

نمونه سوال