تحقیق در مورد هدف از قیام عاشورا

تحقیق در مورد هدف از قیام عاشورا

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 13 صفحه

قسمتی از متن .doc :

هدف از قیام عاشورا

قيام عاشورا، يكي از تأثيرگذارترين حادثه‌ها در تاريخ اسلام پس از پيامبر(ص) به شمار مي‌رود و به همين دليل هم به شدت مورد توجه مردم بوده و هم مورد مطالعه محققان و پژوهشگران اسلامي بوده و به ويژه هدف و انگيزه اصلي اين قيام، موضوع بحث آنان بوده است. به اعتقاد شما، هدف اصلي از قيام امام حسين(ع) را در كدام موضوع مي‌توان يافت؟

قيام امام حسين(ع) را در درجه اول مي‌توان مقابله با بدعت ارزيابي كرد، بدعت جانشيني پيامبر(ص) توسط كساني كه صلاحيت نداشتند. البته اين بدعت در زمان امام حسين(ع) و با به حكومت رسيدن يزيد كه با انكار وحي، انحرافات آشكار و انجام موارد خلاف شرع، شناخته مي‌شد، به اوج خود رسيده بود و طبيعي است كه امام حسين(ع) هم به اين بدعت آشكار، واكنش نشان دادند و در اولين اقدام خود با يزيد بيعت نكردند.

البته واكنش به بدعت حاكم شدن يزيد به عنوان خليفه مسلمانان، به عنوان هدف اصلي قيام امام حسين(ع) شناخته مي‌شود. اما سؤالي كه در اين مقطع به وجود مي‌آيد، اين است كه آيا حاكم شدن افرادي نظير عثمان و معاويه در جايگاه خليفه پيامبر(ص) كه با ظاهرسازي و تقيد به ظواهر ديني، موجب انحرافات گسترده‌اي در جامعه اسلامي شدند و با سياست‌بازي حتي مسايلي مانند دشنام به اميرالمؤمنين(ع) را در جامعه تثبيت كردند، خطر بيشتري براي جامعه اسلامي نداشت؟ از همين رو اين پرسش به ذهن متبادر مي‌شود كه علت تفاوت رويكرد امام علي(ع)، امام حسن(ع) و حتي ده سال اول امام حسين(ع) با رويكرد امام حسين(ع) در سال 61 چه بوده است؟ اين تفاوت چقدر به شرايط برمي‌گردد و چقدر به احتمال تأثير؟

فكر مي‌كنم در پاسخ به اين سؤال، بايد بحث مقابله با بدعت را بيشتر توضيح دهم.

درواقع جريان معاويه ادامه همان جريان گذشته است. البته وقتي راهي از كجي شروع مي‌شود، هرچه جلوتر مي‌رود و زمان مي‌گذرد، فاصله‌اش با صراط مستقيم بيشتر مي‌شود. بر اساس اسلامي كه در آن روز رواج يافته بود، ‌مسلماني بر مسند حكومت مي‌نشيند و مردم با او بيعت مي‌كنند و در اين صورت، خلافت و حكومت او شرعيت مي‌يابد. اين جرياني است كه از ابتداي رحلت پيامبر(ص) به راه افتاد و در مورد خليفه اول، دوم، سوم، چهارم و نيز در مورد معاويه انجام شده است. آنان بر اين باور بودند همين مقدار براي شرعيت كافي است به گونه‌اي كه امروز هم، وقتي به كتب فقهاي اهل سنت مراجعه مي‌كنيد، آنچه را رخ‌ داده، شرعي و قانوني مي‌دانند.

مثلا امروز در عربستان هم به همين شكل عمل مي‌شود؟

بله

البته همان مباحث اشاعره و معتزله هم پشتوانه فكري آن است؟

البته مقدمه‌ها و پشتوانه‌هاي گوناگون فكري و... براي اين رويه وجود دارد، ولي به هر حال معتقدند آنچه اتفاق افتاده، قانوني است، اما بنا بر بينش شيعي، حكومت تنها يك وجه دارد و آن وجه ديني است و دخالت آسمان در حكومت بايد جدي باشد. بنا بر اين نظريه، ما به «امامت منصوص» معتقديم. وقتي امام منصوص و انتخاب‌شده از سوي خداوند وجود دارد، هيچ‌كس ديگري، حق حكومت و نشستن بر مسند حاكم اسلامي ندارد. بنا بر اين ديدگاه، نظريه قبلي غلط است و اگر به نام دين عرضه شود، مي‌شود بدعت. به اين ترتيب، ائمه ما كه علماي امت هستند بايد با اين مسئله برخورد كرده و آشكارا آن را نفي كنند. البته اين كاري است كه اميرالمؤمنين(ع) از همان آغاز انجام داده‌اند؛ چه در زمان انتخاب خليفه اول چه در شوراي تعيين خليفه پس از عمر.

در تاريخ طبري آمده است: يك نفر در جنگ صفين به سراغ امام علي(ع) آمد و گفت كه بر اساس كتاب خدا و سنت پيامبر(ص) و سيره خلفاي گذشته، با شما بيعت مي‌كنم، اما اميرالمؤمنين(ع) فرمودند تا كتاب خدا و سنت پيامبر(ص) هست، به چيز ديگري احتياج نداريم. ايشان عين همين مطلب را در شوراي تعيين خليفه پس از عمر نيز اظهار كردند.

ببينيد، حرف را بايد زماني گفت كه موقعيت آن وجود داشته باشد. حكومت يزيد مقدمه داشت. معاويه به زور، فرزندش را به مردم تحميل كرده بود و مردم با وجود آنكه اين واقعيت را مي‌فهميدند، آن را پذيرفتند.

معاويه در سال‌هاي آخر عمرش به همراه همه بزرگان مدينه به مكه آمد؛ از جمله عبدالله‌بن‌زبير، عبدالله‌بن‌عمر و امام حسين(ع)، كه پس از مرگ معاويه، مخالفان اصلي حكومت يزيد به شمار مي‌رفتند. معاويه در اين مجمع عام، در كنار هر يك از بزرگان، دو نفر مسلح گذاشت و دستور داد كه اگر كسي نفس كشيد يا حرفي زد، او را بكشند و در آن جمع، خطاب به همه اعلام كرد كه


تحقیق در مورد هدف از قیام عاشورا

هدف از قیام عاشورا

دانلود تحقیق در مورد هدف از قیام عاشورا

هدف

از

قیام

عاشورا

مقاله

پاورپوینت

فایل فلش

کارآموزی

گزارش تخصصی

کارورزی

اقدام پژوهی

درس پژوهی

جزوه

خلاصه

نمونه سوال